Az Egyesült Államok vizsgálatot folytat egy rendkívül titkos amerikai hírszerzési anyag kiszivárgásával kapcsolatban, amely Izrael Irán elleni megtorlási terveit tartalmazza – erősítették meg három, az ügyet jól ismerő forrás. Az egyik forrás megerősítette a dokumentumok hitelességét.
A kiszivárgás „mélységes aggodalomra ad okot” – mondta egy amerikai tisztviselő a CNN-nek.
A dokumentumok 2023. október 15-i és 16-i dátummal rendelkeznek, és pénteken kezdtek el terjedni online, miután a „Middle East Spectator” nevű Telegram-fiók közzétette őket. Ezek a dokumentumok a „szigorúan titkos” minősítést viselik, és csak az Egyesült Államok és annak „Öt Szem” szövetségesei – Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és az Egyesült Királyság – számára voltak hozzáférhetők.
A dokumentumok Izrael olyan előkészületeit írják le, amelyek egy Irán elleni támadást céloznak. Az egyik dokumentumot az amerikai Nemzeti Geotérképezési Hírszerző Ügynökség (National Geospatial-Intelligence Agency) állította össze, és az arról számol be, hogy Izrael lőszereket mozgat. Egy másik dokumentum, amelyet az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) forrásaira hivatkozva készítettek, az izraeli légierő légiföldi rakétagyakorlatáról szól, amely szintén egy Irán elleni támadás előkészületeként értelmezhető.
Az amerikai kormányzati forrás hozzátette, hogy a kiszivárgás kivizsgálása során megvizsgálják, hogy ki férhetett hozzá a Pentagon dokumentumához. Az ilyen kiszivárgás automatikusan elindít egy FBI-vizsgálatot a Pentagon és az amerikai hírszerzési ügynökségek mellett. Az FBI nem kívánta kommentálni az ügyet.
A kiszivárgás rendkívül érzékeny pillanatban érte az USA és Izrael közötti kapcsolatokat, és várhatóan felháborítja az izraeli felet, amely Irán ellen készül megtorló csapást mérni az október 1-jei iráni rakétatámadásra válaszul. Az egyik dokumentum arra is utal, amit Izrael soha nem erősített meg nyilvánosan: hogy az országnak nukleáris fegyverei vannak. A dokumentum szerint az Egyesült Államok nem látott arra utaló jelet, hogy Izrael nukleáris fegyvert kívánna bevetni Irán ellen.
„Ha igaz, hogy az izraeli taktikai tervek kiszivárogtak Irán október 1-jei támadására adott válaszlépésekről, az súlyos biztonsági rés” – mondta Mick Mulroy, az USA védelmi minisztériumának volt közel-keleti helyettes államtitkára és nyugalmazott CIA-tiszt. Mulroy hozzátette: „A jövőbeni együttműködés az Egyesült Államok és Izrael között nehezebbé válhat. A bizalom kulcsfontosságú tényező ebben a kapcsolatban, és attól függően, hogyan történt a kiszivárgás, ez a bizalom megrendülhet.”
Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács a CNN-t az Országos Hírszerzési Igazgató Hivatalához és a Pentagonhoz irányította további kommentárokért. A Pentagon és a Nemzeti Geotérképezési Hírszerző Ügynökség nem kívánt nyilatkozni. A CNN megkereste a Nemzetbiztonsági Ügynökséget is.
Egy másik amerikai tisztviselő szerint „ez a két dokumentum rossz, de nem katasztrofális. Az aggodalom abból fakad, ha esetleg több is létezik.” Egyelőre nem világos, hogyan kerültek nyilvánosságra ezek a dokumentumok, és hogy azokat feltörték-e, vagy szándékosan szivárogtatták ki. Az USA már korábban is figyelmeztetett iráni kibertámadásokra – az amerikai hírszerző ügynökségek augusztusban azt jelentették, hogy Irán feltörte Donald Trump kampányának dokumentumait.
Az Axios szombaton számolt be először a kiszivárgott dokumentumokról.
Egy korábbi, jelentős amerikai hírszerzési kiszivárgás már tavaly is feszültséget keltett az USA szövetségesei, például Dél-Korea és Ukrajna között, miután egy 21 éves amerikai nemzeti gárdista rendkívül titkos információkat tett közzé a Discord nevű közösségi platformon.
Forrás: https://www.cnn.com/2024/10/19/politics/us-israel-iran-intelligence-documents/index.html