Izrael és Irán közötti feszültségek nem új keletűek, ám az elmúlt hónapok eseményei tovább élezték az ellentétet. Októberben Iránról érkező hírek szerint Teherán közvetlen támadást indított Izrael ellen, amelyre Izrael válaszcsapásokkal reagált. Az iráni fővárosban, Teheránban, számos robbanásról számoltak be. A háttérben álló konfliktus forrása régóta fennálló politikai és ideológiai ellentétek, amelyeket tovább fokozott a térségben növekvő izraeli-iráni hatalmi versengés, valamint a szíriai és libanoni proxy háborúk.
Az Izrael és Irán közötti ellenségeskedést több tényező táplálja. Irán támogatást nyújt olyan militáns csoportoknak, mint a Hezbollah Libanonban és a Hamász Gázában, amelyeket Izrael fenyegetésként kezel. Irán politikai és vallási szempontból is riválisként tekint Izraelre, célja pedig egy befolyásos „síita tengely” létrehozása a Közel-Keleten, amely veszélyezteti Izrael stabilitását. Izrael számára az iráni nukleáris program szintén komoly fenyegetést jelent, hiszen egy esetleges iráni atomfegyver alapjaiban változtathatná meg a térség erőegyensúlyát.
A jelenlegi helyzetben Teherán elleni izraeli válaszcsapások nemcsak a katonai célpontokat, hanem stratégiai létesítményeket is érinthetnek, beleértve az iráni rakétagyárakat és nukleáris fejlesztő üzemeket. Az események nemzetközi szinten is visszhangot keltettek, mivel az ilyen mértékű eszkaláció könnyen vezethet regionális konfliktushoz.