A 32 éves Robert Schock története szinte hihetetlenül hangzik: egy hónapon át küzdött az életéért Washington állam északi hegyei között, a North Cascades Nemzeti Park kegyetlen és kegyetlenül gyönyörű vidékén. Az emberi túlélés határait feszegető kalandja egyben inspiráló és megrázó példa arra, milyen távoli tájakon és helyzetekben bukkanhat fel az életösztön, és milyen mélyre képes zuhanni az emberi lélek a végletek között ingadozva.

Egy ártatlan kirándulásból kétségbeesett küzdelem

Schock nem először járt a North Cascades Nemzeti Parkban, így nyugodtan indult neki a Hannegan Pass ösvényének, amit kutyájával, Freddyvel kívánt bejárni. Tervezett 32 kilométeres útja azonban gyorsan élet-halál harccá vált. Az évek óta nem használt ösvényt a parkon pusztító tüzek elpusztították, és az egykor ismerős terep idegen és ellenséges vidékké változott.

Hiába volt térképe, a régi ösvény nyomai teljesen eltűntek. Telefonja másnap lemerült, így gyorsan elvesztette az irányt, és mindössze néhány nap után kénytelen volt döntést hozni: elengedte Freddy-t, remélve, hogy a kutya egyedül képes lesz visszatalálni a biztonságos ösvényre. Freddy végül valóban visszatalált a civilizációba, és így Schock autójának megtalálásával a hatóságok keresni kezdték őt.

Az egyetlen túlélési esély: víz, bogyók és egy gomba

Schock felszerelés nélkül vágott neki az útnak, csupán egy térképpel és némi ivóvízzel. Ahogy a napok hetekre váltak, egyre mélyebbre hatolt az ismeretlen erdő sűrűjébe, ahol mindössze bogyókra, esővízre és egyetlen, óriásira nőtt gombára támaszkodhatott – amit saját elmondása szerint, „mintha csak pizzára tettek volna.”

Az egy hónapos küzdelem során Schock többször hallucinációk áldozatává vált, szinte elvesztette az időérzékét. Az egyetlen fix pont az életösztön volt, amitől nem tudott szabadulni, még akkor sem, amikor már úgy érezte, nem bírja tovább. Időnként hallott ugyan helikopterek hangját, ám azok sosem vették észre a földön fekvő embert. Ekkor már szinte napi szinten küzdött az életben maradásért, és egyre inkább a természet kegyeire volt utalva.

A kritikus fordulópont: „Majdnem feladtam”

Az utolsó napokban, kimerülve és elcsigázva, Schock már nem hitt abban, hogy élve kijuthat a vadonból. Ekkor esett meg vele az a sorsdöntő pillanat, amelyet ma is sokkos állapotban említ: a folyópart mellett állva teljesen lecsupaszodott, testét már nem tudta kontrollálni, belülről és kívülről is az összeomlás szélére sodródott. Az életösztön utolsó fuvallataként azonban még egy kétségbeesett sikolyt hallatott, remélve, hogy ezúttal valaki meghallja. És csoda történt.

A vadont ápoló Pacific Northwest Trail Association egyik csapata volt az, amely aznap a közelben tartózkodott. A keresés során az egyik tag meghallotta Schock kiáltását, és gyorsan értesítették a mentőket. Egy másik tag azonnal odanyújtott egy inget Schocknak, aki már minden erejét elveszítette. „Szó szerint megmentették az életemet,” nyilatkozta később az újságíróknak.

A megmenekülés és az új esély

Miután helikopterrel kórházba szállították, Schockot napokig intravénásan táplálták. Orvosi csodával határos módon sikerült visszanyernie egészségét, és most ismét családja körében van. Az átélt fizikai és lelki megpróbáltatások, valamint az északnyugati vadonban töltött hetek azonban mély nyomot hagytak rajta. Ahogy fogalmazott: „mintha éveket öregedtem volna egyetlen hónap alatt.” Ennek ellenére pozitívan tekint a jövőbe, és reméli, hogy visszanyeri az elveszettnek hitt éveket.

Robert Schock története nemcsak egy emberi túlélés krónikája, hanem egy példa arra, hogy az emberi lélek milyen mélységekbe képes alászállni, és milyen erőfeszítéseket képes megtenni az életben maradásért.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük